Segmentácia motocyklov
Aké druhy motocyklov poznáme?
Kategórií a typov motocyklov je množstvo a sú medzi nimi naozaj veľké rozdiely. Motocyklisti si majú rozhodne z čoho vyberať a voľbu motorky dokážu prispôsobiť svojmu životnému štýlu. Aké sú teda najbežnejšie druhy motoriek? A ako so segmentáciou súvisia povinné zmluvné poistenie a jeho cena?
Kategórie motocyklov podľa zákona
Podľa zákona patria motocykle do kategórie vozidiel L: motorové vozidlá s menej ako štyrmi kolesami a štvorkolky, ktorá zahŕňa:
malé motocykle, t. j. dvojkolesové vozidlá (kategória L1e) alebo trojkolesové vozidlá (kategória L2e),
motocykle, t. j. dvojkolesové vozidlá bez postranného vozíka (kategória L3e) alebo s postranným vozíkom (kategória L4e).
Okrem toho patria do kategórie L aj motorové trojkolky a štvorkolky.
Kategórie motocyklov podľa motora
Z hľadiska motora rozoznávame motocykle:
- 1
podľa typu motora: spaľovacie a elektrické,
- 2
podľa druhu spaľovacieho motora: dvojtaktné a štvortaktné,
- 3
podľa počtu valcov a konštrukcie viacvalcového motora.
Pre kategorizáciu z hľadiska poistenia i potrebného vodičského oprávnenia je dôležité rozdelenie motocyklov podľa zdvihového objemu, prípadne výkonu motora. Medzinárodné triedy podľa obsahu sú: 125, 175, 250, 350, 500, 600, 750 a 1000 cm³.
Kategórie motocyklov podľa konštrukcie a použitia
najstarší druh motocyklov, určený na dopravu osôb s vysokou spoľahlivosťou a prevádzkovou hospodárnosťou
motorka supersport vychádza z cestných športových motocyklov, je však pohodlnejšia, má vyšší výkon a je prispôsobená na rýchlu jazdu
klasický všestranný a veľmi dobre ovládateľný motocykel, vďaka čomu je vhodný aj pre začínajúcich motorkárov. Vychádza zo supersportu, je však vhodnejší na dlhšie jazdy
najstaršia kategória motocyklov pre fajnšmekrov, ktorí si radi vychutnávajú pohodlnú jazdu
vychádza z terénnych strojov, ale zvládne aj jazdu po cestách
napr. motocross, supermoto, dragster, bobber, scrambler a ďalšie
Špeciálne kategórie motocyklov
Určité kategórie motoriek nemusia byť z niektorých hľadísk radené medzi motocykle. To ovplyvňuje najmä požiadavky na vodičské oprávnenie.
vhodný na prepravu v rámci mesta alebo na krátke vzdialenosti. Obvykle je vybavený motorom s malým objemom, existujú však aj skútre s výkonnejšími motormi určené pre dlhšie jazdy
kombinácia motocykla a bicykla s malým objemom motora a pedálmi namiesto stúpačiek (napríklad Babetta)
cestné, terénne a univerzálne motorky na elektrický pohon
Stroje založené na motocykloch
Okrem toho existujú aj stroje, ktoré sú na motocykloch založené alebo sú od nich odvodené. Typicky k nim patria napríklad trojkolky, snežné skútre, sajdky, velorex či kapotovaný motocykel.
Vodičák na motorku
Kategória motocykla je dôležitá aj z hľadiska vodičského oprávnenia. V závislosti od typu motocykla a veku vodiča existujú 4 skupiny vodičských oprávnení na bicykel – AM, A1, A2, A.
Náš tip: Typy a podmienky pre získanie jednotlivých vodičákov nájdete v § 76 -– § 78 zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke.
K najdôležitejším faktorom, ktoré ovplyvňujú cenu PZP, patrí objem a hmotnosť motorky a tiež údaje o klientovi. Výrazne môžete ušetriť aj vďaka segmentácii. Poisťovne vedia, že slabá motorka napácha menšie škody ako veľká. Preto za babetu zaplatíte podstatne nižšie poistné ako napríklad za chopper. Rozdiely v cenách PZP sa v tomto prípade rátajú v násobkoch. Zaujímavé je tiež, že niektoré poisťovne určujú výšku poistného pre motocykle s hmotnosťou prevyšujúcou 400 kg rovnako ako v prípade osobného automobilu alebo štvorkolky. U týchto motoriek sú preto rozdiely vo výške PZP medzi jednotlivými poisťovňami najväčšie a pohybujú sa od 30 až po 130 eur.
Hoci k zohľadňovaniu kategórie smerujú postupne takmer všetky poisťovne, aj na slovenskom poistnom trhu sa nájdu také, ktoré segmentáciu u väčších motoriek stále neriešia. Práve preto si pred uzavretím PZP ponuky jednotlivých poisťovní najskôr porovnajte. Dokážete tým totiž ušetriť desiatky eur.
Ako na to? Prejdite do našej online kalkulačky PZP, zadajte základné údaje o vašom motocykli a jeho držiteľovi a je to! V priebehu pár sekúnd vám zobrazíme ponuky jednotlivých poisťovní. Z nich si vyberiete tú najvýhodnejšiu a PZP môžete následne cez internet aj uzavrieť.