Ako pripraviť auto na zimu?
Príprava auta na zimu by nemala spočívať iba vo výmene letných pneumatík za zimné. Ak chcete auto spoľahlivo využívať aj počas mrazov, je vhodné sa pripraviť na to, že príde mráz, ľad a cesty rozhodne nebudú v dokonalom stave.
Zájdite do servisu
Ak chcete mať istotu o pripravenosti vášho auta na zimnú sezónu, zájdite s ním do servisu. Mnohé úkony si zruční vodiči dokážu spraviť sami, no mnohé veci skontrolovať hlavne v moderných autách nevedia. Preto je pred zimou vhodné zvážiť návštevu autorizovaného servisu. Iba ten garantuje komplexnú kontrolu a prípravu podľa najnovších smerníc a pokynov výrobcu. Navyše na zimných cestách je nutné, aby ste sa na auto mohli spoľahnúť naozaj stopercentne.
Overte si stav batérie
V zime trpí najviac a aj moderné automobily majú problém naštartovať pri krutých mrazoch. Akumulátor je základom automobilu a môžete mať aj najkvalitnejšie pohonné hmoty, ak zlyhá batéria, nepohnete sa z miesta. Zlý stav akumulátora dokáže narobiť najmä v zime veľké nepríjemnosti. Akumulátor sa v chladných zimných mesiacoch nadmerne namáha, preto môže ľahko zradiť. Kontrola a premeranie akumulátora ušetrí nechcené problémy na ceste. Preventívne sa odporúča pred zimou batériu dobiť naplno.
Voda do ostrekovačov
Je to vec, na ktorú mnoho vodičov zabúda. Ak ste si kúpili letnú zmes do ostrekovačov, nečakajte kým sa minie. Pretože letná zmes môže zamrznúť v systéme a poškodiť ho. Nehovoriac o tom, že po nastriekaní na sklo primrzne a tak sa vám počas zimy môže stať nehoda práve vďaka takto zabudnutej maličkosti.
Zimné pneumatiky
Stále sú základom pri príprave auta na zimu správne zimné pneumatiky. Na Slovensku nie je v zákone ustanovená povinnosť pneumatiky meniť, je potrebné jazdiť na zimných, ak je na ceste súvislá vrstva snehu. Avšak pozor, výkon letných pneumatík už stráca vlastnosti pod sedem stupňov Celzia. Pod túto teplotu nie ste s letnými pneumatikami v bezpečí. Pneumatiky rozhodne vymieňajte.
Zabezpečte si bezpečný prevoz letných pneumatík
Ak ste si pneumatiky vymenili, ešte stále je nutné myslieť aj na ich správny prevoz, aby ste sa vyhli problémom. Mnohí vodiči ich na prezutie do servisu prevážajú voľne položené vo vnútri auta, kde sú často nezaistené. Väčšina osobných áut totiž nemá kufor dostatočne veľký na to, aby sa doň vošli všetky štyri pneumatiky. Pri dopravnej nehode môže vďaka tomu dôjsť k vážnym zraneniam.
„Vodiči často prepravujú pneumatiky v kufri auta so sklopenými zadnými sedadlami. Z hľadiska bezpečnosti to nie je dobrý nápad, pretože náklad nie je nijako zaistený,“ hovorí Carste Reinekemeyer, vedúci výskumu bezpečnosti v Allianz Centre pre Technológie (AZT).
„Bežná pneumatika váži asi 15 až 20 kg a pre SUV až 25 kg. V prípade vážnej nehody môže pneumatika umiestnená vo vnútri vozidla vyvinúť silu dopadu približne 750 kg pri náraze na predné sedadlo a jeho pasažiera. Je preto veľmi dôležité zaistiť pneumatiky tak, aby sa nemohli voľne pohybovať,“ upozorňuje Reinkemeyer. Pneumatiky patria do kufra vozidla, využite preto najmä tento priestor, kde ich zabezpečíte pevným popruhom so západkou.
Nezabudnite aj na havarijné poistenie
Zima je ročným obdobím, kedy prirodzene stúpa nehodovosť. A preto je vhodné premýšľať aj nad uzatvorením havarijného poistenia. Ak aj nechcete celý balíček, tak sú vhodné napríklad pripoistenia k PZP. Tu si dokážete napríklad pripoistiť pneumatiky proti výtlkom, rozbitie čelného skla, ktorých je neúrekom, keďže vozovky sa sypú kamienkami, alebo napríklad pripoistením proti stretu so zverou, ktorá často v zime vybieha viac k ľudským domovom. Takáto príprava na zimu vám môže ušetriť mnoho výdavkov.