Výlet do Černobyľu. Je to bezpečné?
Je tomu už viac ako tridsať rokov, čo sa odohrala jedna z najväčších jadrových katastrof v dejinách. A to rovno u susedov, priamo na Ukrajine. Černobyľská elektráreň aj dnes láka špecifickú skupinu turistov. Je však toto miesto bezpečným prístavom?
Nový sarkofág – nové bezpečie
Je tomu len pár rokov, čo sa nad elektrárňou rozprestrel úplne nový sarkofág. Ten starý, ktorý tam bol ešte od čias havárie, totiž začínal hroziť, že pustí opäť vyššie dávky žiarenia. Stavba na novom sarkofágu prebiehala za prísnych noriem. Pracovníci mohli stráviť na stavbe len niekoľko hodín počas dňa. Pretože za ten čas dostali také množstvo radiácie, ktoré ich neohrozovalo. A tu sa dostávame aj k otázke, či je dnes bezpečné cestovať priamo namiesto, ktoré ohrozilo pred pár rokmi celý svet.
S novým sarkofágom sa znížila aj hladina ohrozenia a na mnohých miestach je úroveň radiácie podobná tej, ktorú dostanete kdekoľvek inde vo svete. Napríklad za deň, či dva v Černobyle telo príjme menej častíc gama žiarenia počas letu do Kyjeva. Radiácia skrátka nie je len v Černobyle a mestečku Pripiať. Ale kdekoľvek na svete. Ak pôjdete do Černobyľu so sprievodom, prakticky vám nehrozí žiadne nebezpečenstvo.
Prísne strážená zóna
Do Černobyľu sa nedostanete len tak autom ako do zábavného parku. Režim je stále kontrolovaný, ale dnes napríklad nájdete v zóne aj ubytovanie pre turistov, obchod s potravinami aj suvenírmi. Môžete vidieť mestečko Pripiať tak, ako ho po výbuchu opustili ľudia. Všade navôkol je divoká príroda, stromy, rastliny, akoby tu vznikal nový prales. Aj to je dôkaz, že príroda sa s radiáciou dokázala popasovať.
Budete potrebovať povolenie
Do Černobyľskej zóny sa dostanete z Kyjeva, odkiaľ denne odchádzajú desiatky organizovaných zájazdov. Problém je ten, že nemôžete len prísť do Kyjeva, zájsť do agentúry, kúpiť si výlet a druhý deň vyraziť. Takto to tu nefunguje. Okolie Černobyľu je teraz uzavretá zóna, ktorá sa delí na:
- zelená zóna = 30 km od výbuchu
- červená zóna = 10 km od výbuchu
- mesto Pripiať
Do každej z nich potrebujete povolenie na vstup, a to sa z hodiny na hodinu nevybaví. Výlet si preto zarezervujte s predstihom už z domu. Jednotlivé agentúry majú v podstate rovnaký program, maximálne sa trochu líšia cenou a tým, čo všetko je v nej zahrnuté. Požiadavky pre vytvorenie rezervácie sú však totožné. Musíte mať minimálne 18 rokov plus zadávate číslo vášho pasu, na základe ktorého vám bude vystavené povolenie. Prípadne môžete ísť na zájazd organizovaný priamo zo Slovenska.
Pozor na určité miesta
Pri prechádzke okolo elektrárne, alebo v Priati je vhodné riadiť sa radami skúsených sprievodcov. Aj dnes sú totiž na území miesta, ktorý vykazujú vysokú radiáciu. Sú zmapované a sprievodca vás sem nevezme, alebo len na krátky čas, aby to nemalo negatívne dopady na vaše zdravie. Ak by ste sa potulovali sami, môžete ľahko dostať vysoké dávky radiácie napríklad zo strojov, ktoré pracovali priamo v sarkofágu a dodnes sa nachádzajú v oblasti.
Uzatvorte poistenie
Radiácia vás pri návšteve Černobyľu určite nezabije. Ani nespôsobí žiadne akútne problémy, ako sa to stalo záchranárom, ktorí boli povolaní priamo na miesto katastrofy. Avšak ani v Černobyle sa vám nemusia vyhnúť tráviace problémy, nehody, zrania. Čokoľvek, čo sa vám môže stať na akomkoľvek výlete. Samotná cesta na Ukrajinu je tak trochu dobrodružstvom a preto je vhodné sa na ňu pripraviť. Ošetrenie, pobyt v nemocnici, alebo transport do vlasti vychádzajú draho. Preto je dobré sa na výlet do Černobyľu pripraviť poistením. Navyše vám tu nepomôže ani Európsky preukaz zdravotného poistenia, iba komerčne uzatvorené cestovné poistenie.
V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.