obdobi-destu-bali

Aké očkovania potrebujete do Ázie?

2. 6. 2025
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

Ázia: povinné a odporúčané očkovanie

Ázijské krajiny nestanovujú pre cudzincov spravidla žiadne povinné očkovanie. Výnimkou sú len situácie, keď cestovateľ do Ázie prichádza z oblastí strednej Afriky a južnej Ameriky, ktoré sú rizikové z hľadiska výskytu žltej zimnice. V tomto prípade mnohé z krajín vyžadujú potvrdenie, že cudzinec absolvoval očkovanie proti tomuto ochoreniu. Tieto požiadavky si môžete preveriť na stránkach WHO.

V ostatných prípadoch závisí len od vás, či sa pre očkovanie rozhodnete alebo nie. Z hľadiska vyššej bezpečnosti vám však dobrovoľné očkovanie proti najrozšírenejším ochoreniam rozhodne odporúčame, a to najmä v prípade dlhodobejších pobytov.

Pozreli sme sa na odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie (ďalej len WHO) ohľadom malárie. WHO v súvislosti s maláriou odporúča tri typy preventívnych opatrení v rizikových oblastiach a ročných obdobiach. Podľa závažnosti ide o:

  • opatrenia typu A – len prevencia proti uštipnutiu komárom,

  • opatrenia typu B a C – prevencia proti uštipnutiu komárom a chemoprofylaxia (preventívne užívanie antimalarík), odlišujú sa typom odporúčaných medikamentov.


Zároveň sme pre vás zanalyzovali aj informácie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (ďalej len MZV SR) a spísali sme pre vás cestovateľské odporúčania do vybraných ázijských krajín.


Cestovanie do Ázie

Bez cestovného poistenia do Ázie ani na krok

V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Uzatvorte si cestovné poistenie jednoducho cez našu online kalkulačku nižšie a cestujte s väčším pocitom bezpečia.

Prehľad očkovaní do Ázie podľa krajín

Hoci väčšina ázijských krajín nevyžaduje povinné očkovanie pri vstupe, v závislosti od výskytu rizika v konkrétnych oblastiach však WHO a tiež MZV SR odporúčajú rôzne očkovania a dodržiavanie preventívnych opatrení.

Vo väčšine ázijských krajín ako Arménsko, Azerbajdžan, Gruzínsko, Irán, Mongolsko či Uzbekistan sa odporúča základná cestovateľská výbava očkovaní proti tetanu, hepatitíde A a diftérii. Pri dlhších pobytoch alebo cestách do vnútrozemia (najmä v jednoduchých podmienkach) sa odporúča aj očkovanie proti hepatitíde B, týfusu, prípadne besnote. Riziko malárie v týchto krajinách je obmedzené a skôr lokálne, najmä v prírodných alebo menej rozvinutých oblastiach.

Krajiny, ako sú Bahrajn, Izrael, KĽDR, Kórejská republika či Kuvajt, povinné očkovania nevyžadujú, pred cestou však stojí za to prebrať riziká s odborníkom. WHO v niektorých prípadoch odporúča preventívne opatrenia (najmä proti malárii – typ A alebo B). Podobne je to aj v Singapure, kde je síce nízke riziko, avšak vzhľadom na výskyt horúčky dengue sa odporúča používanie repelentu.

V ďalších krajinách, napríklad v Pakistane, Jemene, Bangladéši, Laose, Mjanmarsku či Saudskej Arábii, je vyššie riziko infekčných chorôb, vrátane týfusu, cholery alebo dengue. WHO preto často odporúča preventívne opatrenia proti malárii typu C. Nevyhnutná je aj zvýšená ochrana proti bodavému hmyzu.

Pozrime sa podrobnejšie ešte na Thajsko, Filipíny a Indiu:

Očkovanie Thajsko

Vzhľadom na možnosť nákazy maláriou a horúčkou dengue v niektorých provinciách konzultujte potrebu očkovania s odborníkmi. Počas cesty venujte primeranú pozornosť preventívnym opatreniam proti nákaze HIV, hepatitídou B, C a tiež ochrane pred komármi.

Očkovanie Filipíny

Pred cestou do tejto krajiny zvážte očkovanie proti hepatitíde A a B a u svojho lekára si skontrolujte aj svoje očkovanie proti tetanu. Riziko malárie je obmedzené, WHO odporúča iba základnú prevenciu a ochranu pred komármi kvôli horúčke dengue.

Očkovanie India

Vzhľadom na celoročné riziko malárie sú odporúčané preventívne opatrenia typu C. Ďalej sa odporúča očkovanie proti hepatitíde A, B, týfusu, tetanu a pri dlhšom pobyte v rizikových oblastiach zvážte aj očkovanie proti besnote.

Požiadavky na očkovanie si pred cestou preverte

Pred vycestovaním do Ázie si preverte požiadavky a odporúčania na očkovanie vo vašej cieľovej krajine. Kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, oddelenia cudzokrajných chorôb alebo sa informujte na Poliklinike cudzokrajných chorôb na stránke www.cudzokrajne.sk. Potrebné očkovania konzultujte už niekoľko mesiacov pred vycestovaním.

Cestovné poistenie do Ázie

Ázijské krajiny sú skutočne rozmanité a rovnako rozmanitá je aj zdravotná starostlivosť v jednotlivých krajinách. Predovšetkým v menej rozvinutých štátoch je na veľmi slabej úrovni. Zdravotnícke zariadenia sú koncentrované predovšetkým vo väčších mestách, prípadne za nimi musíte cestovať do susedných krajín.

Naopak, bohaté krajiny disponujú vynikajúcou zdravotnou starostlivosťou, ktorú zabezpečujú často súkromné kliniky a špecializované súkromné zariadenia. Poplatky za zdravotnícke úkony sú však v tomto prípade výrazne vyššie ako na Slovensku.

Na celú dobu pobytu si preto vybavte komerčné cestovné poistenie, ktoré vám pokryje minimálne poistenie liečebných nákladov a úrazové poistenie v zahraničí. Takéto poistenie vám pokryje akékoľvek náklady na liečenie a úraz vrátane evakuácie zo zdravotných dôvodov, a ochráni vás tak pred neočakávanými výdavkami.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Chorvatsko-dalnice
    30. júna 2025|Lívia Ovcarčíková
    Diaľničné poplatky v Chorvátsku v roku 2025: Zatiaľ stále bez plánovanej elektronickej platby

    Ako slovenskí turisti sme zvyknutí na dobre zabehnutý, ale v niektorých prípadoch neprehľadný a premávku zdržiavajúci mýtny systém v Chorvátsku. A hoci Chorváti plánovali nový spôsob elektronickej platby už dávnejšie, jeho spustenie sa presúva až na rok 2026. Dovtedy sa musíme zmieriť s ďalším zdražovaním diaľničných poplatkov v Chorvátsku.

  • letenka a cestovný pas
    24. júna 2025|Martina Dudová
    Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

    Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničí, letenky máte zakúpené, no príde studená sprcha. Náhle ochoriete, stratíte prácu alebo vo vašej cieľovej destinácii vypukne nebezpečenstvo. Ak nechcete okrem zážitkov prísť aj o všetky peniaze, poistite sa. Poradíme vám, ako si uzavrieť poistenie storna letenky a na čo si dať pozor.

  • cestovný pas
    23. júna 2025|Martina Dudová
    Cestovný pas: Koľko stojí a ako dlho trvá jeho vybavenie?

    Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko vás bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám informácia, že od minulého roka sú cestovné pasy výrazne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

  • žena s kufrom na letisku
    20. júna 2025|Martina Dudová
    Ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Porovnali sme ponuky

    Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte najvýhodnejšie cestovné poistenie, ktoré vám v prípade potreby pokryje náklady na lekárske ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. Prinášame vám porovnanie cestovného poistenia, ktoré je dnes dostupné na slovenskom trhu. Pripravili sme prehľad podmienok aj aktuálnych cien, aby ste si vedeli vybrať to najlepšie cestovné poistenie.

  • Jadranské more v Chorvátsku
    09. júna 2025|Martina Dudová
    Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

    Chorvátsko je pre našinca ľahko dostupná destinácia, takže väčšina Slovákov tam cestuje vlastným autom. Ak sa tento rok chystáte k Jadranu aj vy a chcete sa vyhnúť zbytočnému stresu, dlhému čakaniu či vysokým poplatkom, nepodceňte prípravu. Dôležité je zabezpečiť technický stav vozidla, vybrať si správnu trasu a nezabudnúť na poistenie. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    30. mája 2025|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených letných brigád v zahraničí. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné poistenie študenta v zahraničí. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní cestovného poistenia mali dávať pozor.

  • mladá žena v okne starého auta
    09. mája 2025|Martina Dudová
    Poistenie auta na dovolenku: Viete, ako na to?

    Dovolenky autom sú stále veľmi obľúbené. Okrem slobody a flexibility však prinášajú aj isté riziká. Ak si však zvolíte správne poistenie, získate finančné krytie aj pomoc v krízových situáciách na cestách pre prípad dopravnej nehody, poruchy vozidla či krádeže. Aké poistenie auta na dovolenku je najlepšie? Na čo si dať pozor a ako riešiť poistnú udalosť v zahraničí? Prezradíme vám v nasledujúcich riadkoch.

  • krídlo - lietadlo - oblaky
    Ktoré cestovné poistenie na dovolenku je najlepšie?

    Záujem Slovákov o zahraničné dovolenky v roku 2025 rastie. Rovnako však rastú aj ceny zdravotnej starostlivosti v cudzine. Poplatky za hospitalizáciu v nemocnici, ošetrenie zubov či prevoz na Slovensko sa môžu vyšplhať na stovky až tisíce eur. Kvalitné poistenie dovolenky vám v takýchto prípadoch ušetrí financie, stres aj cenný čas. V tomto článku sa pozrieme na to, aké cestovné poistenie je na dovolenku najlepšie a ako ho nájsť.

  • Děti na pláži
    10. apríla 2025|Lívia Ovcarčíková
    Cestovné poistenie detí: Na čo si dať pozor pred cestou?

    Pri cestách do zahraničia je cestovné poistenie pre deti priam nevyhnutnosťou. Okrem toho však existujú aj situácie, pri ktorých deti cestovné poistenie nepotrebujú. Viete, ktoré to sú?